Czym jest Sitodruk ?

Sitodruk zwany inaczej serigrafią lub drukiem sitowym jest techniką druku szablonowego pochodzącą z krajów dalekiego wschodu. Metoda sitodruku jest bardzo charakterystyczna ze względu na stosowane matryce w postaci  sit aluminiowych bądź drewnianych na których napięta jest odpowiednia siatka w układzie ilość włókien na cm2. Cenę wykonania usługi liczy się na podstawie ilości użytych kolorów(matryc) w stosunku do nakładu.

Sprawdź nasz cennik nadruków na odzieży.

 

Zastosowanie Sitodruku

Sitodruk pomimo, iż jest jedną z najstarszych metod druku znalazł zastosowanie w wielu branżach.  Począwszy od branży reklamowej, do znakowania gotowych wyrobów we firmach produkcyjnych.  Metodą sitodruku zadrukować można wszystkie powierzchnie płaskie takie jak papier, karton, tekstylia, odzież, metal, szkło, guma i wiele innych.  Dzięki dużej gamie farb oraz dodatków uzyskujemy najwyższą jakość druku, krycia oraz wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Pomimo coraz to nowych technik druku między innymi druk bezpośredni, sublimacja różnego rodzaju folie transferowe sitodruk ciągle pozostaje najczęściej używaną metodą druku dla nakładów 10 szt +

 

Przygotowalnia do druku

Na przygotowane matryce(sita) zaciągna  jest specjalna emulsja światłoczuła. Następnie na matryce z warstwą światłoczułą nakładana jest specjalna klisza diapozytywowa z przygotowaną grafiką klienta, każdy kolor użyty w projekcie naświetlany jest na osobnej matrycy. Schemat działania jest bardzo prosty, matryca zostaje naświetlana w kombinacji odpowiednia długość naświetlania do zastosowanej gęstości siatki.  W miejscu gdzie znajdowała się grafika emulsja zostaje nie naświetlona i następnie zostaje wypłukiwana pod ciśnieniem. Pozostałe miejsca na matrycy zostają utwardzone i  gotowe do druku!

 

Farby sitodrukowe

Wyróżnić  można dwa podstawowe rodzaje farb stosowanych w druku sitowym. Pierwszym i zarazem najczęściej spotykanym są farby plastizolowe – zyskały największe uznanie ze względu na ich wytrzymałość , nasycenie oraz możliwość zastosowania dużej gamy dodatków takich jak dodatek puchnący, brokatowy, fluorescencyjny itp. Drugim rodzajem farb są farby wodne które idealnie nadają się na jasne tkaniny strukturalnie „wpijają” się w materiał dzięki czemu są niewyczuwalne w dotyku.

 

PRZYKŁADOWA REALIZACJA

 

SITODRUK-PRZYKŁADOWA-REALIZACJA

TEL 605-937-095 INFO@SITOBIZNES.PL
close